Hırsızlar Kapıyı Nasıl Açar? Alınabilecek Önlemler

Hırsızlar kapıyı nasıl açar? Hırsızlık vakalarını engellemek ve hırsızlara karşı çelik kapı önlemleri alabilmek için öncelikle hırsızların kullanmış olduğu teknikleri ve yöntemleri bilmek gerekir. Makalemizin devamında hırsızlar kapıyı nasıl açar sorusunun yanıtı ve bu konuda alınması gereken önlemler bulunmaktadır.

Hırsızlar Çelik Kapıyı Açabilir Mi?

Çelik kapılar, içerisinde çelik sütun ve kirişlerin olduğu kapılardır. Çelik panellerle desteklenen bu kapıların dış yüzeyi ise genellikle estetik görünüm sağlamak için ahşaptır. Son derece dayanıklı ve güvenilir olan çelik kapılar, günümüzde neredeyse bütün iş yeri ve evlerde kullanılmaktadır. Peki, hırsızlar çelik kapıyı açabilir mi?

Hırsızlar, kullanmış oldukları farklı yöntemlerle çelik kapıları açabilirler. Bu yöntemler, çelik kapının kalitesine göre sadece birkaç dakikada sonuç verir. Hatta kilitli olmayan kapılarda bu süre, sadece birkaç saniyeye kadar düşer.

Hırsızlar açısından çelik kapıların kilitli ve kilitli olmaması önemli değildir. Zira geliştirdikleri yöntemlerle kilitli veya kilitli olmayan kapıları çok kolay bir şekilde açabilirler. Ancak alınacak bazı önlemlerle bu durumun önüne geçmek ve engellemek mümkündür.

Hirsizlar Kapiyi Nasil Acar
Hırsızlar Kapıyı Nasıl Açar? Alınabilecek Önlemler 3

Hırsızlar Kapıyı Nasıl Açar?

Hırsızların çelik kapıları açmak için kullanmış olduğu farklı yöntemler bulunmaktadır. Çelik kapıların açılması için kullanılan yöntemler ve bunlara ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir:

Manivela (Levye) Yöntemi

Manivela veya levye yöntemi, mevcut hırsızlık vakalarının yaklaşık olarak %80’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu yöntemde çelik kapının kanadı ile kapı arasındaki boşluğa levye yerleştirilmekte ve manivela etkisi ile kapılar esnetilerek açılmaktadır.

Levye yönteminde kapının kilitli olmasının hiçbir önemi yoktur. Zira bu yöntem kilitli kapılar için geliştirilmiştir. Levye ile uygulanan yüksek basınç, hem kapıların hem de kilit dillerinin esnemesine neden olur. Böylece kapılar kolay bir şekilde açılır.

Çelik kapıların en önemli özelliği, iç kısımlarının çelik levha ve kirişlerle dolu olmasıdır. Bu sayede esnemeleri söz konusu olmamaktadır. Ancak maliyeti düşürmek isteyen bazı firmalar, gerektiği kadar çelik kullanmamakta ve kapıların esnemesine neden olmaktadır. Hırsızlar kapıyı nasıl açar sorusunun buradaki yanıtı olan levye yönteminin arkasında, kalitesiz kapı ve kilit sistemi vardır.

Kapı Rozetini Kırma

Çelik kapıları açabilmek için kapı kilidinin kırılması gerekir. Çelik kapı üreticileri, dışarıdan kapı kilidine ulaşılamaması için rozet adı verilen bir kapak yerleştirir. Bu kapağın temel hedefi, hırsızların kilit göbeğine ulaşmamasıdır.

Maliyetten tasarruf etmek isteyen bazı firmalar, yine malzeme kalitesini düşürmekte veya tasarım açısından bazı hatalar yapmaktadır. Bunun sonucunda ise hırsızlar rozeti kolay bir şekilde yerinden çıkararak kilitlere ulaşabilmektedir. Hatta bunun için özel olarak üretilen bir alet dahi bulunmaktadır. Sadece birkaç dakika içerisinde kapılar bu yolla açılabilmektedir.

Kartla Çelik Kapı Açma

Kilitli olmayan kapılar söz konusu olduğunda hırsızlar çok daha hızlı bir şekilde kapıları açabilmektedir. Kredi kartı, otobüs kartı veya benzeri türden esnek yapıda ve sağlam bir kart kullanarak kapıları açılmaktadır.

Kartla kapıların açılabilmesi için çelik kapıların kilitli olmaması gerekiyor. Kapı ile kanadın arasına yerleştirilen kart, kapı dilinin üzerine geldiğinde ileri geri hareket ettirilerek kapılar açılmaktadır.

Maymuncuk

Hırsızların kullanmış olduğu bir diğer yöntem ise maymuncuk adı verilen anahtarlardır. Çelik kapılarda kalitesiz kilitlerin kullanılması durumunda maymuncukla kolay bir şekilde kapılar açılmaktadır. Maymuncuk, güçlü ve özel bir matkaba bağlanarak çelik kapıların açılmasında kullanılır.

Maymuncuk, geride hiçbir iz bırakmayan bir yöntemdir. Bu yöntemle yapılan hırsızlıklarda eşyaları çalınan kişiler, hırsızlığın ev içerisinde yapıldığını düşünür. Zira kapıda ve kilitte iz olmadığından dışarıdan bir hırsızın girdiği akla genellikle gelmez.

Hırsızlara Karşı Çelik Kapı Önlemleri Nelerdir?

Hırsızların çelik kapıları açmak için kullandıkları bazı yöntemler vardır. Ancak alınacak önlemlerle bu yöntemlerin tamamının işlemez hale getirilmesi mümkündür. Böylece evler ve iş yerleri çok daha güvenli hale gelir. Hırsızlık yöntemlerine karşı alınması gereken önlemler aşağıdaki gibidir:

Manivela (Levye) Yöntemi

Levye yönteminde temel problem kapının kalitesizliği ve kilit mekanizmasının esnemesidir. Bu problemin çözülmesi için çok daha kaliteli kapıların tercih edilmesi gerekir. Ek olarak esneme yapmayacak kilit mekanizmaları tercih edilmelidir. Böylece manivela yöntemi ile kapılar esnemez ve açılması söz konusu olmaz.

Kapı Rozetini Kırma

Kapı rozetinin kırılması ile kilit sistemine ulaşılması, sık kullanılan hırsızlık yöntemlerinden biridir. Rozetlerin kırılması için kapının yüzeyi ile rozet arasında küçük bir boşluğa ihtiyaç vardır. Güçlü vidalarla sabitlenen rozetler, hiçbir boşluk bırakmaz ve böylece rozetin kırılması söz konusu olmaz.

Kartla Çelik Kapı Açma

Kartla çelik kapıların açılmasını engellemek için kapıların kilitlenmesi gerekir. Buna ek olarak kapı ile kanat arasındaki contanın sıkı olması ve en küçük bir boşluk bırakmaması da önemlidir. Böylece kart ile kilit mekanizmasına ulaşmak mümkün olmaz.

Maymuncuk

Maymuncukla kilitlerin açılmasını engellemek için tuzaklı kilitler tercih edilmelidir. Tuzaklı kilitler, maymuncukların kullanılması durumunda devreye girer ve böylece kapıların açılması mümkün olmaz.

Alarm Sistemi

Çelik kapılar için en etkin çözüm yolu, alarm sistemleridir. Alarm sistemleri, kapıların da hasar almadan hırsızlık vakalarının engellenmesini sağlar. Kaliteli ve güvenilir bir alarm sistemi ile çelik kapılar çok daha güvenli hale gelir.

Burada ifade edilen yöntemlerin haricinde kancalı kilit, tuzaklı kilit gibi farklı korunma yöntemleri de vardır. Kapıların türlerine göre bunlardan uygun olanlar tercih edilebilir.

Çelik Kapının Zorlandığı Nasıl Anlaşılır?

Çelik kapıların zorlandığı kanat bölümündeki levye izlerinden ve kilit kısmındaki maymuncuk izlerinden belli olur.

Hırsızlar Kilitli Çelik Kapıyı Açabilir Mi?

Hırsızlar, levye yöntemi ve rozeti kırarak kilitli kapıları açabilir.

Kartla Kilitli Olmayan Çelik Kapı Açılır Mı?

Kilitli olmayan çelik kapılar, kart ile kolay bir şekilde açılır.

5/5 - (1 başarılı kapı tamiri.)

Yorum yapın

Hizmet Bölgelerimiz

Esenyurt Çelik Kapı Tamiri

Esenyurt çelik kapı tamiri, güvenlik konusunda oldukça başarılı olan çelik kapılarda görülen sorunların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan hizmetlerdir. Bu hizmetler sayesinde kapılar yeniden işlevlerini ...

Eyüp Çelik Kapı Tamiri

Eyüp çelik kapı tamiri, kilit arızalarından kapı sürtmelerine kadar farklı sorunların profesyonel bir bakış açısı ile giderilmesini sağlar. Kapıların tamir edilmesi ile işlev sorunları ...

Fatih Çelik Kapı Tamiri

Fatih çelik kapı tamiri, kilit arızalarından kapı sürtmelerine kadar farklı sorunların profesyonel bir bakış açısı ile giderilmesini sağlar. Kapıların tamir edilmesi ile işlev sorunları ...

Gaziosmanpaşa Çelik Kapı Tamiri

Gaziosmanpaşa çelik kapı tamiri, kilit arızalarından kapı sürtmelerine kadar farklı sorunların profesyonel bir bakış açısı ile giderilmesini sağlar. Kapıların tamir edilmesi ile işlev sorunları ...

Kağıthane Çelik Kapı Tamiri

Kağıthane çelik kapı tamiri, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işlem olup, bu kapsamda farklı türden arızalar kalıcı olarak giderilir. Arızaların giderilmesi ile kapılar yeniden ...

Güngören Çelik Kapı Tamiri

Güngören çelik kapı tamiri, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işlem olup, bu kapsamda farklı türden arızalar kalıcı olarak giderilir. Arızaların giderilmesi ile kapılar yeniden ...
Call Now Button 220 https://cilingirservisi.com.tr/<